Firuzköy mahallesi ülker cad. Avcılar/İSTANBUL
trende

Kombi Ve Petek Bakımında Önemli Hususlar

18.09.2019
536

Petek temizleme kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kombi ve petek kullanımı da tekrar kullanılmaya başlanacak. Ancak uzun zamandır kullanım halinde olmayan peteklerin temizliği konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Petek temizleme işlemleri sayesinde tıkanmış, kirlenmiş petekler pratik ve kolay bir şekilde temizlettirilebilir.


       Petekler Neden Tıkanır?

Uzun süreler kullanılmayan peteklerin iç kısımlarında bulunan sular zaman içerisinde kirlenmeye başlayacaktır. Anlık kullanımlardan sonra kombi suyunun değiştirilmemesi ve petek temizleme yapılmaması da aynı şekilde bütün peteklerin kirlenmesine ve iç işleyişlerinin arızalanmasına neden olmaktadır.

 Zaman içerisinde yağlanan ve kirlenen kombi suyunun rutin olarak ve periyodik olarak bakımın yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde ne kadar düzenli kullanılırsa kullanılsın veyahut hiç kullanılmasa dahi mutlaka peteklerin iç kısımlarında kirlenme olacaktır. Bu yüzden mutlaka periyodik olarak petek temizleme işlemi yaptırılmalı ve kombi ve peteklerin kullanım süresini uzatmalısınızdır.

 Özellikle yaz aylarında kullanılmayan ve beklemede kalan kombilerin içlerinde bulunan ve peteklerin ısınmasını sağlayan yağlı su beklemeden kaynaklı kirlenme yaşayacaktır. Bu yüzden kış aylarının yaklaşması ve kombi kullanımının artacağı günlerden önce mutlaka petek temizliği yapan firmalar ile iletişime geçip kombi ve petek temizliği yaptırmalısınız.

 Kullanıcılarda gelen şikâyetler gene olarak bu nedenler üzerinedir, bahsedilen bu genel sorunların dışında da bir takım tespit edilemeyen sorunlar olabilmektedir. Bu tür durumlarda petek temizliği yapan firmalar  ile iletişime geçerek arıza tespiti yaptırmak mümkündür.


     Petek ve Kombi Kullanımında Neler Yapmalıyım?

Petekleriniz ısınmadığı zaman, sorunun geçici veya kalıcı olduğunu öğrenmek için öncelikli olarak sorunu kendiniz çözmeye çalışmalısınız. Sorunun ufak boyutlu bir nedenden mi yoksa büyük boyutlarda bir nedenden mi olduğuna bakmalısınız. Ufak boyutlardaki ısınamam nedenini kombinin suyunu değiştirerek giderebilirsiniz. Eğer ki arıza sizin halledemeyeceğiniz kadar büyükse ve sizin için ciddi bir problem haline gelmiş ise o zaman petek temizliği yapan firmalar ile irtibata geçin ve kesin çözüm için destek alın.

 Ulaşması ve düzeltilmesi zor olan bir arızayı kendiniz çözmeye kalkışırsanız çok daha büyük sorunlarla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Kombi ve petek üzerinde bilmeden yapılacak olan bir işlem belki de kombi ve peteklerinize onarılamaz arızlar doğmasına neden olacaktır ve alt yapınızı yenilemek zorunda kalmanıza neden olacaktır. Böyle bir durum kullanıcılar için hem daha maliyetli olacak hem de problemin giderilmesi daha fazla zaman alacaktır.


   Daha Önce Sorunsuz Olarak Çalışan Petekler Neden Arızalanır?

Daha önce hiç bir problem olmadan çalışan ve ısıtma yapan petekler bir anda ısıtmamaya başlamışsa burada ilk yapılması gereken kombilerin suyunu boşaltmak olacaktır. Bunun için kombinin modeline göre değişkenlik gösteren gider borusunu mevcuttur. Petek temizliği nasıl yapılır konusunda peteklerin kenarlarında bulunan küçük düğmelerden peteklerin içinde biriken hava alınabilir.

 Eğer pis ve birikmiş suyun tahliyesi yapılmasına rağmen sorun halen daha giderilmediyse mutlaka profesyonel bir firmadan destek alınmalıdır. Tüm çabalarınıza rağmen petek temizliği nasıl yapılır sorununuza bir çözüm üretemediyseniz ve ısıtma sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir firma ile iletişime geçmelisiniz. Kendi başınıza yapacağınız daha farklı bir petek temizliği nasıl yapılır işlemleri olmadık sonuçlar doğurabilir ve bu da kullanıcılara zaman ve para kaybı yaşatabilir.


 Kombi ve Petek Temizliği Neden Önemlidir?

 Kombi ve peteklerin çalışma prensibi şu şekildedir. Öncelikle kombi içerisinde mevcut olan suyu peteklere pompalanır. Bu suyu sürekli bir devir daim halinde bütün sistem içerisinde gezer. Ve bu sayede peteklerin ısınmasını sağlar. Burada petek neden temizlenmelidir sorusuna cevap olarak eğer peteklerin iç temizliği yapılmaz ise bu devir daim çok daha zor bir şekilde yapılacağı için kombinin zorlanacağı ve daha çok enerji tüketeceği bilinmelidir.

 Bu yüzden petek neden temizlenmelidir çünkü hem kombi ve peteklerin daha uzun ömürlü kullanımı hem de daha az elektrik tüketimi sayesinde çok daha ekonomik ve maddi açıdan daha az harcama yapılmasını sağlayacaktır. Petek neden temizlenmelidir konusunda yapılması gerekenler dışında bir işlem yapılmaması tavsiye edilmektedir. Petek ve Kombi Temizliği Ne Sıkıkta Yapılmalıdır?

Temizlik konusunda kullanılmakta olan kombinin talimatları doğrultusunda düzenli ve periyodik kombi bakımı yapılmalıdır. Genellikle kullanıcılar petek temizliği gerekli midir? düşüncesi ile bu periyodik bakımları yaptırmamaktadırlar. Fakat bu hem kombi ve peteklerin ömrünü kısaltır hem de daha çok elektrik ve doğalgaz yakılmasına neden olur.

 Bu yüzden petek temizliği gerekli midir? şüphesi yanlıştır. Mutlaka düzenli aralıklara bakım ve temizlik yaptırılmalıdır. Aksi takdirde hiç istenmeyen sorunlar ile karşılaşılır. petek temizliği gerekli midir? sorusu sorulmadan gerekli önlemler alınarak mutlaka temizlik yapılmalıdır. Bunun için güvenilir ve profesyonel anlamda kendini kanıtlamış firmalardan destek alabilirsiniz.

istanbul petek yıkama


PETEK TEMİZLİĞİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:

Bizi Arayın